Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.
Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".
Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".
"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".
"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.
"Той винаги
Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".
Изложбата бе официално открита днес.
На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.
Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба.
На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди.
Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.
"Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane.
Творбите на Пе
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.
Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.
Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.
Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на
На 15 декември е премиерата на българския мюзикъл „Батко Коледа“.
Режисьорът Митко Петров-Матео е автор на музиката и на либретото. В спектакъла участват мои ученици между 7 и 16-годишна възраст, разказва Матео.
Той представя нови музикални произведения, написани и създадени специално за най-вълнуващото си приключение като музикант и учител. Със своята визия и подход, обещава изживяване, което ще се помни и остане в сърцата на публиката.
„Кога последно погледнахте нагоре към небето, видяхте блясъка на звездите и помечтахте? Ако сте запазили детето в себе си и вярвате в чудеса, запазете своето място за премиерата на „Батко Коледа“. Ако сте поизгубили магията, също елате, за да я събудим отново“, призовават от екипа на представлението.
То отвежда на вълшебно пътешествие
Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.
Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.
Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.
Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.
Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.
В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.
Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.
Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песен за земята" на 15 ноември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Концертът е посветен на 150-годишнината от рождението на австрийския композитор Арнолд Шьонберг и в програмата има включени негови пиеси.
Инициативата е на група от изявени инструменталисти от оркестъра на Русенската опера, които често излизат на сцената като солисти в малки ансамблови групи.
"Те ще изпълнят "Песен за земята" от Густав Малер в интересния и неизпълняван в България до този момент аранжимент на този песенен цикъл от Арнолд Шьонберг. Творбата е редуцирана от голям симфоничен оркестър, както е в оригинала на Малер, в камерен състав от десет инструмента - квинтет от духови инструменти и квинтет от струнни с добавени пиано, ударни инструменти и хармониум", обясни Димитрова.
Британската постпънк формация Deadletter и родната алтернативна рок група Ali са специалните гости на концерта на Editors, съобщават организаторите от Fest Team.
По думите им Deadletter вече са изградили солидна репутация като една от най-вълнуващите групи за живи изпълнения в Обединеното кралство и гостуват у нас в зората на техния неминуем предстоящ успех. Deadletter идват от Йоркшир и носят заряда на абсолютната ироничната ярост в техния динамичен постпънк, който изследва тъмната страна на живота, но – с необходимата доза британски хумор и с дълбока музикална прецизност. Шесторката идва в София с прясно издаден дебютен албум Hysterical Strength, излязъл на 13 септември.
В Ali са Али Абдала (вокали и китара), Калоян Димитров (бас китара), Петар Шварц (китара), Антони Иванов
Шестнадесетото издание на Летните празници на изпятата поезия "Солени ветрове" ще се проведе на 23 и 24 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас, съобщават органзиаторите.
Регистрирани за участие в предстоящото издание на фестивала на бардовете са 26 индивидуални изпълнители и пет дуетни формации на поети с китари. Очакват се и международни участници от Италия и Русия.
Фестивалът дава трибуна на творци, които имат възможност да представят своето изкуство, но и да участват в конкурсната програма. Тази година участниците са предимно млади таланти, подкрепени от бургаски бардове и групи, допълват органзиаторите.
Фестивалът е разделен на три части. Представителните са две - едната е озаглавена „Песента на барда” и представя изпълнения на авторски песни както на утвърдени наши бардове, така и на хора, които тепърва ще се доказват в
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.
Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.
Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и
„Киното ми даде възможност да срещна крале и кралици, принцеси, президенти, но и шанса да вечерям с обикновените хора, които са много по-мъдри“, посочи актьорът. И допълни, че е изиграл герои от над 30 националности, за което също е много благодарен.